Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır?

Dinimizde önemli bir yeri olan ve aynı zamanda sünnet olan hacamat nedir, nasıl yapılır merak edenler uygulamanın İslami usullere uygun olup olmadığını öğrenmek istemektedir. 

Birçok kişi hacamat nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap ararken yanlış bilgiler edinmektedir. İslam dininde önemli bir yeri olan ve sünnet olan Hacamat, Mezopotamya ve Mısır tıbbından beri uygulanan bir tedavi yöntemidir. Arapça’da “Hicamet” yani “emmek” anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Hacamat kupaları aracılığıyla uygulanan bu yöntemin uygulayıcıları “haccam” olarak adlandırılmaktadır. 

Halk arasında şişe çekme olarak bilinen hacamat, kuru ve kanlı olarak iki çeşit uygulanmaktadır. Her ikisinin de amacı basınç uygulanarak sorunlu bölgenin havasını, kirli kanını boşaltmaktır. Dinimizce caiz olan hacamatı peygamberimiz Hz Muhammed SAV’ın da yaptırdığı ve teşvik ettiği bilinmektedir. 

 

Hacamat Nasıl Yapılır? 

 

Peygamberimiz “en kıymetli hacamat hastalanmadan yapılandır” diyerek hacamatı teşvik etmiştir. Haccamın eğitimli bu konuda deneyimli olması gerekmektedir.  Çünkü vücudun neresinden kan alınacağının bilinmesi gerekmektedir. Ayın belirli günlerinde daha etkili olduğu söylenen hacamat nedir nasıl yapılır bilmeyen birçok kişi, insanların hem parasını hem de sağlığını tehlikeye atabilmektedir. 

Hacamatın ayın 15’inden sonraki tekli günlerde yapılmasının daha uygun olduğu bilinmektedir. Tedaviden önce cimadan kaçınmak ve 15 dakika öncesine kadar bir şey tüketmemek gerekmektedir. Kime nasıl yapılacağını haccam belirler. Danışanın şikayetine göre hangi bölgelere işlem yapılacağı belirlenir. 

1 cm ile 8 cm arasında değişen çaplardaki hacamat kupalarıyla hijyenik şartlara sahip bir alanda yapılan hacamat uygulaması, sedye üzerinde uygulanmaktadır. Dezenfektan, oksijenli su, jilet, pompa, pamuk, flaster bez gibi hijyenik aletlerle birlikte uygulanır. Her kupa tek kullanımlık olduğundan hijyen ve temizlik çok önemlidir. 

 

İslami Hacamat

 

Peygamber efendimizin de yaptırdığı ve yaptırılmasını tavsiye ettiği İslami hacamat nedir, nasıl yapılır merak ediyorsanız bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Hijyenik ve temiz bir ortamda uygulanan tedavi, İslami şartlara uygun olarak yapılmaktadır. Bu yüzden hacamat takvimine uygun günlerde yapılan ve altın hacamat gününe denk geldiğinde çok daha yararlı olan geleneksel tedavi yöntemi birçok hastalığa şifa olması açısından önemlidir.