Dinimizde Hacamat

Asırlardır dinimizde hacamat yaptırarak kan çektirmenin ne kadar yararlı ve sünnet olduğu bilinir. Peygamber efendimiz, Ebu Taybe isimli bir köleye düzenli olarak hacamat yaptırmış, hacamatın ücretini de ödemiştir. Ayrıca Miraç Kandili’nde meleklerin bulunduğu bir cemaate ziyarete giden S.A.V.’a melekler “ümmetine hacamatı emret” diye buyurmuşlardır. Bu nedenle dinimizce ehli sünnet olan hacamat çok bilinen ve tercih edilen alternatif tıp uygulamaları arasındadır. 

Psikolojik hastalıklar, büyüler, fiziksel sorunlar ve daha birçok derde deva olan bu uygulama işini ehli bir haccam tarafından yapıldığında etkisini gösterecektir. 

 

Hacamata Gelirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Hacamat olarak derinin altındaki uyuşuk kanların çekildiği bilinmektedir. Bu da insan vücuduna sayısız fayda sağlayan bir yenilenmedir. Her ayın 17’inde yapılan ve salı gününe denk gelen hacamat, altın hacamat olarak adlandırılır. hiç bir rahatsızlığınız yoksa sizde bu günleri tercih edebilirsiniz. Ama tam tersi bir rahatsızlığınız varsa ozaman çarşamba günleri ve cuma günleri sabah saatleri hariç cuma namazı sonrası hacamat olabilirsiniz.

Ehli Sünnet olan dinimizde hacamat birçok derde devadır. Uygulamaya gelen kişilerin 2 saat yani ne çok aç nede çok tok olması ve abdestli olması gerekmektedir. Uygulama sırasında 7 kere Ayet-el Kursi’nin okunması faydasını iki kata kadar arttıracaktır. Uygulamadan sonra hayvansal gıdalar ve süt ürünleri tüketilmeli, 1 gün önce ve 3 gün sonrasına kadar cima yapılmamalıdır. 

Uygulama acısız olduğundan herhangi bir yan etkisi de yoktur. Bu yüzden bazı sakıncalı durumlar dışında herkes rahatlıkla yaptırabilir. 

 

Hacamatın Dindeki Yeri

 

Hz Muhammed, hacamat için “Ayın on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldıranların kan hücumu nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardan korunacağı” ifadesini buyurmuştur. Ebu Kesbe el Enmari de “Peygamberimiz başından ve iki omzu arasından hacamat oldu” diyerek dinimizde hacamat uygulamasının birçok hastalığa şifa olacağına işaret etmiştir. 

Günümüzde İslami usullere uygun hacamat uygulamaları ehli sünnet ehillerle yapılarak, sigaradan kurtulmak, nefes darlıklarını iyileştirmek ve idrar sorunlarını gidermek mümkün olmaktadır. Peygamberimize melekler tarafından tavsiye edilen, günümüzde hijyenik tekniklerle uygulanan hacamat tedavisi için 7/24 bizden randevu alarak, siz de birçok hastalığın doğal şifasını bulabilirsiniz.