Çocuklarda Hacamat Uygulaması

7 yaşından itibaren tüm çocuklarda hacamat uygulanabilir birçok psikolojik sorunun tedavisi doğal bir şekilde desteklenebilir. 

Çocuklarda hacamat uygulama 2 yaşından itibaren yapılmaktadır. Birçok uygulama yapılan ve dünya genelinde de etkinliği kanıtlanan bu uygulama, çocuklarda görülen birçok problemin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Aşağıdaki sorunlarda ebeveynler hacamat uygulamasını tercih etmektedir. 

 

  • Alt ıslatma problemi olan çocuklar
  • Konsantrasyon problemi yaşayan ve dikkati dağınık olan çocuklar
  • Hafızalarını güçlendirmek isteyen çocuklar
  • Agresyon, aşırı hareketlilik, aşırı huysuzluk gibi durumlar
  • Derslerine karşı ilgisiz olan çocuklar
  • İçe kapanık olan çocuklar
  • Lenfatik mikropları olan çocuklar
  • Metabolizması zor çalışan çocuklar
  • Kilo sorunu olan çocuklar
  • Derslerine konsantre olamayan çocuklar

 

Hacamat yapılacak olan çocuğun bu işlemden korkmaması ve rahat bir psikoloji içinde bulunması oldukça önemlidir. 

 

Çocuklarda Hacamat Nasıl Yapılmalıdır?

 

Çocuklarda 0,2 ile 0,7 arasındaki derinliklerde kesiler atılır. Kesiler atıldıktan sonra ise bölgeler hijyenik bir şekilde kupalanır. Steril olan tüm malzemelerle birlikte kullanılan ve belirli hacamat yapılan bu uygulamalar, akupunktur noktaları üzerinde yapılır. Çarşamba günü hariç ve cuma günleri sabah  vakitleri cuma namazından sonra tüm günlerde uygulanabilir.

Hacamat uygulamasından sonra çocukların bağışıklık sistemler daha güçlü hale gelmekte ve gribal enfeksiyonlara daha zor yakalanabilmektedir. İştah sorunlarının düzelmesine de katkı sağlayan bu durum, mutsuzluk içinde olan çocukların iyileşmesi üzerine de etkilidir. Çocuklarda hacamat uygulanması için ailenin de çocuğun da bilinçlendirilmesi gerekmektedir. 

 

Hangi Hastalara Hacamat Yapılmaz?

 

Organ nakli olan, kalp pili takılan, kanser sorunu yaşayan, anemi hastası ve hemofili geçiren çocuklarda hacamatın yapılması sakıncalıdır. Vücuda zindelik sağlayan ve terleme etkisiyle toksinlerden arınma sağlayan hacamatın uygulama sonrasında lökosit oranlarında artış görülmektedir. Bu yüzden eritrositlerde eksilme görülmektedir. Vücuda aksiyon kazandıran bu uygulamanın uygun olan çocuklarda herhangi bir yan etkisi olmadan yapılmasında bir sakınca yoktur.

İslami usullere ehli sünnet bir ehil haccamkişi tarafından  ve hijyenik şartlara uygun olarak yapılan çocuklarda hacamat uygulaması oldukça başarılı sonuçlar vermekte ve  yapılmaktadır. Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.